Locul I pentru automatişti

Echipa „Fastech” a Facultăţii de Automatică, Calculatoare şi Electronică (Universitatea din Craiova) a obţinut locul I și Medalia de Aur la concursul „MCU Rally Car 2017 (https://www.renesas.com/en-eu/about/university-program/mcu-car-rally.html) etapa europeană. Echipa este formată din studenţii Laurenţiu Păstae (Master SAI) şi Alexandru Tilinca (Master TIIS) şi profesorii coordonatori Ionuţ Resceanu (Departametul Mecatronică şi Robotică) şi conf. dr. ing. Sorin Nicola (Departamentul Automatică şi Electronică).

În competiţie au intrat aproximativ 150 de studenţi în 30 de echipe din Germania, Marea Britanie, Franţa, Austria, Serbia, Turcia etc. Universitatea din Craiova a mai participat cu încă o echipă, plasată în prima treime a clasamentului. Echipa secundă a fost formată din Geanina Unguritu, Teodor Nichitelea (Master SAI) şi Ovidiu Unguritu (specializarea Mecatronică).

Concursul a fost organizat de firma Renesas în cadrul Embedded Word 2017 la Nürnberg, în perioada 14-16 martie.